Életmód

2010.01.24. 10:25

Hét tipp a nyugodt alváshoz

Korán felkel… keveset, vagy szinte semmit nem alszik és sír – a szülők leggyakrabban a gyermek alvásproblémái miatt kérnek tanácsod a védőnőtől és a gyermekorvostól. Mi a megoldás? Hogyan lehet a rosszul alvó babából, kisgyermekből jól alvó?

NANA.HU

Bár, nincs erre hivatalos adat, a becslések szerint minden negyedik kisgyermek küszködik alvásproblémával. Néhány közülük már születésétől kezdve, többen csak később, egy-egy nagyobb próbatétel (fogzás) vagy egy komolyabb betegség után zökken ki a megszokott alvási ritmusból.

Eleinte minden babának rendszertelen az alvása, és a szülők erre fel is készülnek, a hatodik hónaptól azonban újabb alvászavarok kapcsolódhatnak az előzőekhez – így még azoknak a gyerekeknek a fele is elkezd éjjelente felébredni, akik korábban végigaludták az éjszakát.
A kutatások szerint a kilenc hónapos gyerekek 42 százaléka ébred fel éjszaka, ez az arány az egy-két éves gyerekeknél 20-26, a három évnél idősebbeknél pedig 14 százalék.

Hogyan lehet jó alvó a gyereked?

Sok minden befolyásolja a babád alvásigényét és -ciklusát, ha gyakran felébred éjszaka, valószínűleg több szokást is meg kell majd változtatnotok az elkövetkező napok-hetek során.



Hasznos rituálék

Az esti lefekvési rutin és egy kedves rituálé sokat lendít a gyermekek elalvásában. Ne gondolj semmi különlegesre (bár, a gyermeknek valószínűleg az): rituálé lehet egy kellemes hangulatban eltöltött meleg fürdő, közös énekléssel a kádban, vagy törölközés közben. Lányoknak királynői hajfésülés, stb. Alakítsátok ki a saját kis esti szertartásotokat, amire vágyik a gyermek, és ami kicsit talán el is álmosítja – utána boldogan bújik majd az ágyba.

Apróság, mégis rengeteget jelent

„Egészen addig nem is gondoltam arra, milyen közös, és egyedi esti programunk nincs a lányaimmal, amíg egyik alkalommal a nagyobbik meg nem jegyezte: „Anya, az az este fénypontja, amikor fürdetsz minket, és törülközés közben énekelsz. Imádom! Akkor csak velünk törődsz…” – meséli elérzékenyülve Toncsi, a hét és ötéves lányok édesanyja. – Milyen igazuk van. Szinte minden nap én fürdetem őket, és miután végeztek, törülközés közben állandóan egy régi slágert szoktam énekelni nekik. Amikor egyszer rossz kedvem volt, és a dal elmaradt, kikövetelték maguknak. Akkor értettem meg, hogy ez a mi dalunk, és az esti szeánszunk.”

Mennyi alvás kell a gyereknek?

Az alvásigényre vonatkozó átlagos adat természetesen nem szentírás: gyermekenként eltérhet, hiszen minden kisgyerek alvásigénye más és más. A gyermekek különösen kíváncsiak arra, mi történik körülöttük, ezért sokszor olyan aktívak, hogy nem lehet észrevenni, mennyire fáradtak. A gyermekeknek mindazonáltal rengeteg alvásra van szükségük, ezért ha kicsit későbbre tesszük is a lefekvés idejét, akkor is mindig szem előtt kell tartani az egyéni alvásidejét.

A gyermekek átlagos alvásszükséglete

1 évesen: 13 és fél óra

2 évesen: 13 óra

3 évesen: 12 óra

5 évesen: 11 óra

Fontos a napi rutin

A napi menetrendtől való eltérés is negatív irányba befolyásolhatja a gyermek alvását – ha por kerül a fogaskerekek közé, megáll az élet, kizökken a gyermek a napi ritmusából és bármennyire is fáradt este, nem fog tudni elaludni. Épp ezért fontos, hogy bizonyos szabályszerűséget állíts fel a napi rutinotokban.

Felkészülés az éjszakára

A kisbabák elalvása és felébredése szorosan kapcsolódik a pelenkahasználatukhoz. A kicsi felébred éjszaka a nedves pelenkától, ugyanakkor a legtöbb baba nem alszik olyan mélyen, hogy álmában lehessen tisztába tenni.
Természetes, hogy az anyuka elalvás előtt pelust cserél, de azt sokan nem tudják, hogy lefekvés előtt jobb már nem mozgatni, nem játszani a babával, mert ez késlelteti a nyugalmi állapot elérését, és hamarabb érkezhet éjjel a pisi. Az éjszakai evést-ivást lehetőleg el kell hagyni (ahol már lehet), vagy lecsökkenteni, hogy minél tovább bírja a baba hólyagja.

A nyugodt környezet

A nyugodt légkör az egyenletes éjszakai alvás alfája és omegája. A napi pergős ritmust az este közeledtével célszerű szép fokozatosan lelassítani – így az ébrenlétből az alvásba történő átmenet sokkal könnyebb lesz a gyermek számára. Szintén hasznos lehet a gyenge világítás és a hangok tompítása is lefekvés előtt.

Búcsú az anyától?

Az egyedül alvás nem feltétlenül jelenti a baba leválását, elválasztását az édesanyjáról. Az elválást először meg kell tanulnia a gyermeknek, és ez elválás legyen inkább lassabb folyamat, hogy a kicsi megértse, attól, hogy nem az édesanyja mellett fekszik az ágyban, még nincs egyedül. Mindig meg kell neki mutatni, hogy ott van a közelben, és mindig ugrik, ha szükség van rá.

„Amikor szülés után a kórházból hazajöttünk, magam mellé vettem a kisfiamat, és így éjszaka mindkettőnknek könnyebb és gyorsabb lett a szoptatási időszak. – meséli Dóri, a három éves Krisztián édesanyja. – De ma már belátom, hogy nem így kellett volna tennem. Annyira hozzászokott a közelségemhez, hogy nem akar a saját ágyában aludni. Ez egyikünknek sem jó, mindketten nagyon felületesen alszunk, nem tud elválni tőlem”

Sötétben jó aludni

Fontos, hogy az ablakon vastag, nem átlátszó sötétítőfüggöny legyen, és a gyerek ne legyen túl melegen felöltöztetve. Fülledt levegőben biztos többször fel fog ébredni, és nehezen alszik vissza.

Alvás idegen helyen

Nemcsak nyáron utazhat el néhány napra pihenni a család. Ilyenkor érdemes előre tisztázni a szállodában, hogy mind rendelkezésre áll-e a kicsi nyugodt alvásához, mi az, amit vinni kell a kedvenc alvótársán kívül. Fontos, ismerős közeget teremteni számára, hogy biztonságban érezze magát nappal, és éjszaka is.

2 évesen: 13 óra

3 évesen: 12 óra

5 évesen: 11 óra

-->

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kpi.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!
A KPI kiadója a Mediaworks Hungary Zrt. © Minden jog fenntartva
A KPI kiadója a Mediaworks Hungary Zrt. © Minden jog fenntartva