Életmód

2010.01.07. 09:49

Tudtad, hogy túl sokat eszel?

Az elmúlt tíz év alatt mintha megnőttek volna a tányérok. A nagyobb tányér pedig több ételt jelent, ami viszont több hájat eredményez. Miért eszünk ma sokkal többet?

NANA.HU

Két amerikai kutatónő tavaly azokat a tényezőket vizsgálta meg, amik az elfogyasztott étel mennyiségére vannak hatással. A legtöbbünket nem lepi meg, hogy az étkezdékben kínált adag mennyisége komoly befolyással bír táplálkozási szokásainkra - magyarul annyit eszünk, amennyit kapunk. De vajon a tányér és az evőeszköz mérete is vezethet hízáshoz? Sajnos a válasz: igen.

A bűnös lapostányér


Ha megnézzük, hogyan használják az óriási lapostányérokat egy jobb étteremben, azt találjuk, hogy arányaiban egész kevés, viszont gyönyörűen díszített ételt tálalnak rajta. A nagyméretű tányérnak elsősorban esztétikai funkciója van, és olyan rajta a fogás, mint egy túlméretezett keretben egy csinos kis kép.

Ehhez képest mit teszünk otthon ugyanezzel a tányérral? Telepakoljuk spagettivel. Elvégre ráfér… De ne higgyük, hogy csak az óriás éttermi tányérok jelentenek veszélyt a nagyobb étvágyúakra. Amerikában például az elmúlt 50 évben a kereskedelemben kapható egyszerű, hétköznapi lapostányér mérete 36%-kal lett nagyobb. Nem ismerek konkrét hazai statisztikát, de az még emlékeimből is egyértelmű, hogy a nagyi tányérjának vastag pereme volt, és kis közepe. Ma viszont általában már perem sincs…

Több étel, több kalória?

Nagyon leegyszerűsítve igen. Egy pár centivel nagyobb átmérőjű tányérra közel 1/3-dal több étel fér. És mivel hozzászoktatjuk magunkat a nagyobb adagokhoz, később kevesebbel általában már nem tudunk jól lakni. Természetesen ennél fontosabb, hogy mi is van azon a tányéron. Hiszen ha az ember sovány fehérjét, rostokat, és megfelelő zsiradékokat fogyaszt, sokkal nehezebb túlennie magát, és a hízás sem lesz akkora probléma. A valódi, természetes, adalékanyagoktól mentes táplálék elfogyasztásakor tudniillik az agy megkapja a megfelelő jelzéseket a teltségérzet elérésekor. A feldolgozott élelmiszerek és a cukrozott üdítőitalok korában ez viszont sajnos már nem működik: egy pohár üdítőital is elég ahhoz, hogy „kikapcsolja” ezt a jelzőfunkciót. Így pedig eszünk, eszünk, amennyi a tányérunkon van - vagy amennyit elegendőnek gondolunk. Ez pedig elkerülhetetlenül hízáshoz, majd egészségügyi problémákhoz vezet.


Kanál: a megtévesztés eszköze


A megfelelő adagokat kiválasztani nem könnyű feladat. A tányér és az evőeszköz mérete annyira megtévesztő lehet, hogy még a képzett szakembereknek is nehezükre esik egészséges mennyiséget fogyasztani az ételből, ha túlméretezettek az eszközök.
Egy 2007-es kísérletben táplálkozási szakértőket teszteltek: amikor nagyobb mélytányért kaptak, 31%-kal többet ettek anélkül, hogy ez feltűnt volna nekik. A nagyobb kanál pedig 14,5%-kal több étel elfogyasztására ösztönözte őket.

Mi nőtt meg előbb: az étvágy, vagy a tányér?


Egyik sem. Az egész jelenség az élelmiszer- és vendéglátóipar „fejlődésének” eredménye. Ha egyszer fillérekből is elő lehet állítani valami műételt (hívjuk például pizzának), akkor az nyugodtan lehet egy kicsivel nagyobb, hiszen ezzel is ösztönözzük az eladást. Ahogy az alapanyagok költsége csökken – mivel egyre több bennük az olcsó, mesterséges összetevő -, úgy nőnek a méretek, mert a profit áll mindenek felett. A gyorséttermek és a készételek piaca szülte az egyre nagyobb adagokat, amihez hozzászokik a fogyasztó, így lassan a háztartásban használatos eszközök is megnőnek. És mivel a tányér végül is mérőeszköz, ha eddig félig szedtük székelykáposztával, ezen túl is félig fogjuk szedni. Épp csak az fél már egy nagyobb fél…

Vissza a normál adagokhoz!


Mivel a teljesen jó állapotú tányérkészletünket felesleges lenne lecserélni, itt van pár jó tipp arra, hogyan kerüljük el a túlzott mennyiségű és silány minőségű ételek fogyasztását. Ha ezeket betartod, garantált, hogy beindul egy egészséges fogyás. Az után már csak továbbra is figyelni kell az adagokra...

1. Hagyd abba az üdítőitalok fogyasztását. Egy fruktóz-sziruppal édesítik őket, ami tönkreteszi az éhségérzet megszűnését jelző folyamatot a szervezetben. Ha evés előtt megiszol egy pohár üdítőt, máris beugrott 150 kalória, és szinte biztos, hogy utána többet fogsz enni, mintha nem ittál volna ilyesmit.

2. Fogyassz naponta háromszor egy normális adag ételt. Ha ritkábban eszel, túl éhes leszel, mire ételhez jutsz, és behabzsolod, mielőtt még a szervezeted rájönne, hogy mikor elég. Használj kistányért a húsnak, halnak, tésztának, kevés köretnek, a nyers salátát vagy gyümölcsöket értelemszerűen tedd külön tányérra (az sokszor annyi helyet foglal ugyanis).

3. Egyél a főétkezések között is egy kisebb adag tápláló tízórait, uzsonnát: gyümölcsöt, natúr joghurtot, egy marék olajos magot például.

4. Igyál meg egy pohár tisztított vizet vagy ásványvizet evés előtt. Ezzel kissé telíted a gyomrod, és nem lesz esélyed arra, hogy túledd magad.

5. Ismerkedj meg a Zóna diétával, ahol nagyon jó útmutatásokat kaphatsz arra vonatkozóan, melyik ételből mennyit érdemes egy alkalommal fogyasztani. Nem csak a csípődnek, de az egészségednek is jót fog tenni!

6. A testmozgás csökkenti az éhségérzetet, és helyreállítja az energiaszükségletet jelző folyamatokat. Ha rendszeresen edzel, és valódi táplálékot fogyasztasz, mindig akkor leszel éhes, amikor tényleg energiára van szükséged.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kpi.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!
A KPI kiadója a Mediaworks Hungary Zrt. © Minden jog fenntartva
A KPI kiadója a Mediaworks Hungary Zrt. © Minden jog fenntartva