Életmód

2010.03.29. 19:25

Ha a baba allergiás

Még csak néhány hónapos, de köhög, könnyezik, folyik az orra és fáj a pocakja? Allergiás a baba. Lehet valamit tenni ellene?

NANA.HU

Nem tudni biztosan, miért növekszik évről-évre az allergiás betegek száma, de a szakemberek szerint több markáns oka is van. Egy biztos: a környezetünkben egyre több az allergén, az utóbbi húsz évben sajnos gyökeret vetett hazánkban is a parlagfű, az autók által kibocsátott kipufogógáz is az allergia egyik melegágya, és a lakásban sem vagyunk biztonságban: a mai modern környezetben jobban el tudnak szaporodni a poratkák, a tapétának köszönhetően pedig a penészgomba is otthonra talál.

Míg régen a mosószappan és néhány tisztítószer volt hivatott a ruhanemű tisztítására, ma már a bevásárló üzletek hosszú sorain található több tucatnyi mosó- és öblítő szer, melyek hatalmas választékával és adalékanyagaival nehezen tud lépést tartani az ember immunrendszere.


Lehet-e baba allergiás?

Bár az allergia az esetek többségében csak felnőtt korban jelentkezik, az erre hajlamos gyermeknél korábban előjöhet. Kevesen gondolnak arra is, hogy a legkisebbeket is érintheti az a betegség, és hogy a megelőzést már egészen kis korban el kell kezdeni.

Veszélyes élelmiszerek

A 0-3 éves korosztály esetében az allergia közvetlen kiváltó oka rendszerint valamilyen táplálék.
A babáknál előforduló ételallergiát sok anyuka eleinte összekever valamilyen emésztési rendellenességgel.
A szoptató anyáknak csak kis százaléka észlel kifejezett változást kisbabája viselkedésében vagy egészségi állapotában, amikor bizonyos ételeket eszik.

A probléma leggyakoribb okozói a tehéntejből készült tejtermékek, egyben ez az egyetlen olyan ételcsoport, amely az elvégzett kutatások szerint bizonyítottan okozhat nyugtalanságot vagy hasfájást a csecsemőknél. Ennek ellenére vannak olyan gyerekek, akik más ételekre reagálnak.



Ezenkívül gyanús lehet: bármely étel, ami a családban valakinél már allergiát okozott, olyan étel, amiből az édesanya nagy mennyiséget evett, valamilyen új étel (ha a baba tünetei újak), olyan étel, amit az anya nem szeret, de szoptatási időszak alatt a baba egészsége érdekében fogyasztotta, olyan étel, amit az anya „megkíván”.

Az ételre adott reakció néhány percen belül is megjelenhet, de a szoptatott kisbabáknál ehhez több idő kell: általában 4-24 órán belül mutatkoznak a tünetek.


Genetikailag öröklődik

Ha az egyik szülő allergiás kórkép miatt kezelés alatt áll, akkor az utódban 20-40%-ban jelentkezhet ilyen jellegű tünet,


Tudtam, hogy allergiás, de nem volt papírom róla

„A kisfiam most 27 hónapos és százszázalékosan tejérzékeny, amiről csak három hónapja van papírom. A gyerekorvosnak hiába mondtam, 2 éves kor alatt nem küldte el allergia vizsgálatra. Öt hónapos koráig szoptattam, és a családunkban egyik részről sem volt allergiás. Elkezdtem bújni a netet, és ott olvastam, hogy a stresszes terhesség, és ha valaki császárral is szül, nagymértékben hozzájárul a baba allergiájának kialakulásához. Nekem mindkettő volt.” – meséli Anita, aki mióta teljesen kiiktatta kisfia étrendjéből a tejet, újra fellélegezhet, mert megszűntek az allergiás tünetek.


Az ételallergia tünetei

Ha a kisbaba egy bizonyos ételre érzékeny, előfordulhat, hogy szoptatás után nemhogy megnyugodna, hanem épp ellenkezőleg: nyűgös, hosszú ideig vigasztalhatatlanul sír, esetleg egy rövid alvás után láthatóan rosszul ébred.
Az ételallergia egyéb jelei: ekcéma, csalánkiütés, sebes popsi, száraz bőr, eldugult orr vagy megfázásszerű tünetek, piros, viszkető szem, fülgyulladás, ingerlékenység, hasfájás, az emésztőrendszer problémái, hányás, székrekedés vagy hasmenés, vagy zöld és nyálkás, esetleg véres széklet.

Ritkán, néhány igen veszélyes reakció allergiás sokkot (vérnyomás-emelkedést, bőrkiütést, viszketést vagy légzési nehézségeket) okozhat a babánál. Előfordulhat a torok és a nyelv megduzzadása is, mely fulladáshoz vezethet. Ilyen esetben azonnal vidd orvoshoz!


Mi a megoldás?

A csecsemő tünetei a problémás étel(ek) elhagyása után általában öt-hét napon belül kezdenek javulni. Lehet azonban, hogy a gyermeked nem javul azonnal, különösen akkor, ha olyan ételre allergiás, amit te rendszeresen fogyasztottál. Van olyan is, hogy a kicsi rosszabbul érzi magát – akár egy hétig is –, mielőtt a tünetei enyhülni kezdenének. Esetenként néhány hétbe is beletelik, mire javulás mutatkozik.


Megelőzhető az allergia?

A veszélyeztetett gyerekeknél a hajlam kezdettől fogva megvan, és életük végéig elkíséri őket. Egyáltalán nem mindegy tehát, hogy kapnak-e esélyt az allergia kialakulására vagy sem.
A megelőzésre a veszélyeztetett családokban van a legnagyobb szükség, ahol az egyik vagy mindkét szülő allergiás. Ha nálatok is hasonló a helyzet, igyekezz betartani az alábbiakat:

– Terhességed alatt ne dohányozz és lehetőleg a passzív dohányzást is kerüld el!

– Születés után a legfontosabb a teljesen dohányfüst nélküli környezet és legalább féléves korig az anyatejes táplálás, mert így nem kerül a baba emésztőrendszerébe testidegen fehérje.

A lakás atka- és pormentesítése is nagyon fontos, ezenkívül nem szabad otthon állatot tartanotok.

– Ha már nem (csak) szoptatod a babádat lehetőleg csak otthon készített, tartósítószer-mentes és színezetlen ételeket fogyasszatok mindketten.(A különböző tartósítószerek, színezékek és állományjavítók is jócskán lehetnek allergének.)

Bánj óvatosan a mosóporokkal! Különösen az enzimes (Bacilus subtilusból készült) mosóporok apró porszemcséinek belégzése okozhat allergiás eredetű nehézlégzést. A mosószer kiöblítése is nagyon fontos, ugyanis a ruhában maradó mosószer-maradék a bőr tartós irritációját, csalánkiütést, ekcémát okozhat.

Ne tartsd védőburokban! Az immunrendszer egészséges fejlődéséhez szüksége van kisebb-nagyobb fertőzésekre, a bélflóra kialakulásához pedig hasznos mikroorganizmusokra.

Sosem lehet pontosan tudni, ki hordozza magában az allergiára való hajlamot. Ha azonban hordozza, és a kicsi szervezete túlságosan korán „találkozik” az adott allergénekkel, akkor idővel kialakul az allergia. Lehet, hogy nem azonnal jelentkeznek a reakciók, hanem néhány év múlva, vagy fiatal felnőttként, de ha folyamatosan túlterhelik az immunrendszert az allergének, akkor egyszer csak jelentkezni fognak a tünetek.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kpi.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!
A KPI kiadója a Mediaworks Hungary Zrt. © Minden jog fenntartva
A KPI kiadója a Mediaworks Hungary Zrt. © Minden jog fenntartva