Ezotéria

2009.09.24. 12:00

Magas vérnyomásra - Golyóterápia

A csikung a jógára emlékeztető ősi kínai gyakorlatrendszer. Célja az egészség megőrzése, a betegségek gyógyítása, a test ellenálló képességének növelése.

L.Zs.

A hagyományos kínai felfogásban mindenfajta energiát a csi szó jelöl. A világegyetemet a csi, a mindent betöltő energia, a ,,kozmikus lélegzet’’ hatja át. Mivel az ember az univerzum része, az emberi test működése és egészségi állapota is az energiák egyensúlyának, normális áramlásának a függvénye.

Az akupunktúra elmélete szerint az emberi testben az energia speciális vezetékekben, meridiánokban áramlik. A vezetékeken meghatározott pontok helyezkednek el, amelyek kapukként nyílnak a külvilágra. Ezeken a pontokon keresztül lehet az energiaáramlást tűszúrással vagy egyéb fizikai ingerrel befolyásolni, például a tenyéren található pontokat gyógygolyók görgetésével.
Ha a testben az energiaáramlás megakad, vagy ha az energia rossz irányba áramlik, akkor lép fel a betegség. Speciális kő- vagy fémgolyók pörgetése a tenyérben serkenti a feltorlódott energia áramlását, ezáltal a beszűkült, eltömődött vezetékeket kitisztítja, megnyitja.

A golyóterápia az akupresszúra különleges változata

A természetgyógyászat rengeteg olyan gyógyeljárást tett népszerűvé, melyek eredete a régmúltra nyúlik vissza. Ezek közül is kiemelkedőek az ősi Kínából származó, és ott ma is a modern orvoslás eszköztárával egyenrangúan alkalmazott gyógymódok. Ilyen elsősorban a tűszúrásos eljárás, az akupunktúra, és ennek egy szélesebb körben alkalmazott változata, az akupresszúra, ami az akupunktúrás pontok nyomással történő ingerlése.
Ennél az eljárásnál ujjakkal vagy valamilyen eszközzel gyakorolunk nyomást a megfelelő pontokra. Az akupresszúra két sajátos változata a talpmasszázs, valamint a kézakupresszúra, melynek különleges változata a tenyér ingerzónáinak gyógygolyókkal (ún. csikung golyókkal) való ingerlése. Mind a talpmasszázs, mind a csikung golyókkal történő masszírozás azon a felismerésen alapul, hogy a talp és a kéz egyes területei energiapályák, meridiánok révén kölcsönhatásban állnak a szervezet különböző részeivel. Ezek ingerlésével tehát hatni lehet az egyes szervek működésére.

Kínában nap mint nap látni, hogy az emberek séta, nézelődés közben két golyót pörgetnek a markukban. A kínai ember számára ez a golyópörgetés nem céltalan szabadidős játék, hanem egy ősi kínai kondicionáló gyógymód. A golyóterápia a 14. században uralomra került Ming-dinasztia idejéből származik. Az egyik Ming császár is használta a golyókat, hogy egészségét megőrizze, és életét meghosszabbítsa. A császár 89 évet élt, a háziorvosa pedig, aki ezt a terápiát javasolta, 84 éves korában halt meg, ami az akkori átlagéletkort figyelembe véve matuzsálemi kornak számított.

E gyógymódok az ősi kínai filozófiában gyökereznek

A kínai filozófia szerint nemcsak a földi élet, hanem az egész univerzum létezése dualisztikus elven alapszik. A kezdet a véggel, a sötétség a világossággal, a nappal az éjszakával áll szemben. A hang feltétele a csend, a nyár ellentéte a tél, a szomorúságot pedig a vidámság váltja fel. Ezek az ellentétek valójában egységes egészet képeznek, amelyet az egymást kiegészítő mozgás hoz létre. A kínai filozófia szerint ez a két ellentétes mozgás a jin és a jang.
A jin a nőies, a nyirkos, a sötét, a passzív, ezzel szemben a jang a világos, a meleg, a férfias, az aktív. A jinnek és a jangnak egyensúlyban kell lennie, hogy a szervezet harmonikusan működhessen. Ha a jin erősödik, akkor a jang gyengül, és fordítva. Az egyik nem létezhet a másik nélkül, a jin és a jang egymást szabályozza. S bár ellentétesek egymással, mégis egységes egészet képeznek.

A golyóterápia az életerőt, a csit aktivizálja

A jin és a jang létezéséből fakadó életerő, a csi az az energia, amely minden életműködést szabályoz. A csi az, ami mindent mozgásba hoz és igazgat. A csi, azaz az életenergia az egészséges emberben szabadon, akadálytalanul, zárt energiapályákon, a meridiánokon kering a szervezetben. Ha a meridiánokon történő energiaáramlásban bármiféle zavar áll be, ez megbontja a harmonikus egyensúlyt, és betegséget okoz. Efféle egyensúlyzavarokat az időjárás-változástól kezdve a sérüléseken át a helytelen táplálkozásig és a tartós megerőltetésig sok minden előidézhet. Ilyenkor a cél az, hogy az energiák egyensúlyát helyreállítsuk, az akadályt elhárítsuk, és az energiát a megfelelő helyre irányítsuk. Az energiaáramlásra hat az akupunktúra, az akupresszúra, illetve a csikung gyógygolyókkal való masszírozási technika is.

Az alábbi betegségek gyógykezelését hatásosan lehet kiegészíteni gyógygolyóterápiával:

– Légzőrendszer: asztma, torokgyulladás, nátha, hurut stb.
– Emésztőrendszer: gyomorfekély, gyomorhurut, egyéb gyomorbetegségek, májgyulladás, epekő, székrekedés, cukorbetegség, krónikus hasmenés.
– Vérkeringési módszer: magas vérnyomás, reumás betegségek, szívritmuszavarok, a fehérvérsejtek számának csökkenése.
– A vizeletkiválasztó és a nemi rendszer betegségei: vesegyulladás, menstruációs fájdalom, meddőség, magtalanság, méhsüllyedés.
– Az idegrendszer betegségei: idegfájdalmak, érzéstelenség, álmatlanság, fejfájás, ülőidegfájdalom, ideggyengeség.
– Sérülés, sebesülés.
– Hormonrendszer: tejmirigy-, nyálmirigygyulladás.
– Ízületi bántalmak: vállízületi gyulladás, derék- és hátfájás, egyéb ízületi gyulladások.
– Bőrbetegségek, szemölcs stb.
– Érzékszervi betegségek: látás, hallás, ízlelés és szaglás zavarai, orrgyulladás, polip.
– Rosszindulatú daganatok korai stádiumban.

A kézben pörgetett golyók ingerlik a tenyér bőrzónáit

Az orvostudomány már régóta ismeri azt a kapcsolatot, amely az idegrendszer közvetítésével a bőr és a test belső részei között fennáll. Az ember érzékszerveivel – köztük egész bőrfelületével – folyamatosan észleli a külvilágból jövő ingereket, és azokra idegrendszere segítségével reagál. Az emberi szervezet olyan egységes rendszer, amelynek minden része összefüggésben van egymással, és így minden inger, amely valamely szervet ér, hatással van a többi szervre is. A testfelszín ingerlése hatással van a belső szervekre, így a bőrfelület megfelelő pontjainak ingerlésével jótékonyan lehet befolyásolni a szervek működését.
A golyók pörgetésekor élettanilag az történik, hogy a tenyér egyes pontjainak ingerlésével hatást gyakorolunk egy-egy belső szervre. A kéz reflexzónái úgyszólván minden szervvel kapcsolatban állnak. Különösen a kéztő külső pereme és a hüvelykujjbegy, valamint a mutatóujj területének intenzív nyomása és masszírozása van nagy hatással a hozzá tartozó belső szervekre. A kéz reflexzónáinak ingerlése hat a hormonális rendszerre, a szívre és a keringési rendszerre, az emésztőrendszerre, az izmokra és az ízületekre.

A golyóknak meglepően sokféle gyógyhatásuk van

A tenyérben pörgő golyók masszírozó hatása stimulálja a környéki idegrendszert, a vérkeringést, aktivizálja a nyirokáramlást, feszesen tartja az inakat, elősegíti az ízületi folyadék termelődését, aktivizálja a szövetek anyagcseréjét, és ezáltal serkenti a káros anyagcsere-termékek kiürülését. A kéz és az ujjak állandó mozgása megmozgatja az alkar és a felkar izmait. Az izommozgás pedig közismerten pumpáló hatást gyakorol az erekre. Ez elősegíti a vérnek a szív irányába vagy onnan visszafelé történő áramlását, ami az egész keringési rendszerre jótékony hatással van. A golyókkal való rendszeres gyakorlás az idegrendszert serkenti, javítja és tréningben tartja az agyműködést, segít megőrizni a szellemi frissességet.
Az említett hatásokon túl a csikung golyóknak még két érdekes hatásuk van: a vibrációs és a hanghatás. A golyó belső üregében ugyanis egy kisebb golyó, valamint kúp alakú spirál rugó helyezkedik el, és a tenyérben történő pörgetéskor ez a szerkezet rezgésével vibrációt idéz elő, továbbá dallamos hangot ad. A két golyó más-más frekvencián ad hangot, mégpedig az egyik egy mélyebb jin, a másik pedig egy magasabb jang hangot. Ennek a hangnak élettani hatása van.
A tudomány már régen kiderítette, hogy a fül az idegrendszeren keresztül összeköttetésben áll a test minden részével. Így lehetséges az, hogy a golyók hanghatásuk révén vitalizálnak, aktivizálnak és harmonizálnak. A fülnek mint egyensúlyérzékelő szervnek nemcsak a térbeli mozgásban van szerepe, hanem sok vegetatív funkciót is irányít. A jin és a jang hangok eljutnak a csigába, ahonnan a test minden részébe továbbfut az itt keletkező ingerület. És minthogy a fülnek nagyon fontos szerepe van az agy aktiválásában, és az idegrendszer révén minden testrészünkkel összeköttetésben áll, ezért a csikung golyógyakorlatokban a hanghatásnak különösen nagy szerepe van. A golyók forgásakor keletkező vibráció fellazítja a mélyebben fekvő szöveteket, javítja a véráramlást, nyugtatja az idegeket, és serkenti a nyirokkeringést.

A csikung golyóterápia a testet-lelket egyaránt erősíti

A csikung gyógygolyók hatását nem lehet közvetlenül mérni, de észlelni igen. A golyógyakorlatok rendkívül finom ingert jelentenek, ezért a terápiát hosszú időn át kell folytatni. Ám éppen ebben a finom adagolásban van a terápia ereje. A szabály úgy szól, hogy a kicsiny ingerek gyógyítanak, a közepesek blokkolnak, az erősek pedig ártanak. A kicsiny ingerek azok, amelyek a test önszabályozását szép lassan működésbe hozzák, és ez az önszabályozás az, ami bizonyos idő elteltével a káros hatásokat kiküszöböli, és a betegséget segít leküzdeni.
A gyógymód elsajátítása könnyű: a két golyót tenyerünkre helyezzük, és öt ujjunkat ütemesen váltogatva, kinyújtva és marokra szorítva a golyókat egymás körül görgetjük, akár az óramutató járásával egyezően, akár ellenkezően. Kezdőknek a kisebb és olcsóbb jádekő golyók ajánlottak, a golyópörgetésben járatosabbaknak a belül csengős nagyobb fémgolyókat, amelyek erősebb vibrációt keltenek. Váltogatni lehet a gyakorlást jobb és bal kézzel, sőt három-négy golyóval különféle variációk is kipróbálhatók. Ha a golyókat óvjuk a leejtéstől, erős ütéstől, gyakorlatilag elnyűhetetlenek.

(Felhasznált irodalom: Yuan Xiang – Kínai gyógygolyók, Terebess Kiadó, 1998)

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kpi.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!
A KPI kiadója a Mediaworks Hungary Zrt. © Minden jog fenntartva
A KPI kiadója a Mediaworks Hungary Zrt. © Minden jog fenntartva