Gasztronómia

2010.01.17. 00:00

Muffint muffinnal

Nagyjából 10 éve - vagy talán már 15 is - a magyar háztartásokban felütötte a fejét a muffin-láz. Mindenki a papírkapszliban sült, amerikai édességnek hódolt. Népszerűsége azóta is töretlen.

Mindmegette.hu

Maga a muffin szó az ófrancia moufflet (puha kenyér) vagy a német muffen (kis sütemény) szóból ered.

Két alapvető muffinfajtát különböztethetünk meg: az angolt és az amerikait.

Az angol gyökerek igen mélyek, hiszen már a X. század környékén ismert volt Walesben az angolok által muffin néven emlegetett élesztős tészta. Itt a tészta formáját a serpenyők vagy tepsik aljára tehető fémgyűrűk határozták meg. Az élesztős kenyértészta maradékából, süteménytésztából, olykor krumplipüréből készített pékárut a személyzet ette. Egy idő után az urak is rákaptak, és kifejezetten tea mellé szervíroztatták. Ezt a típusú kenyérfélét adják a mai napig az egyik amerikai gyorsétteremlánc reggelijéhez. A XIX. században már olyan népszerűségnek örvendett a muffin, hogy utcai mozgóárusok kínálták London-szerte.

Az amerikai muffin - ellentétben az angol változattal - már egy formatepsiben sütött, sütőporos tészta. A formában süthető édes süteményekről szóló szakácskönyvet először a XVIII. században adták ki Amerikában. A muffin olyan népszerűségre tett szert, hogy a legtöbb étteremláncnál a desszert gyanánt kínált, mázzal bevont fánk helyét átvette, vagy társbérlőjévé vált. A népszerűség fokmérője talán még az is, hogy Amerikában három állam is rendelkezik hivatalos állami muffinnal. Minnesota birtokolja az áfonyás muffint, Massachusettsé a kukoricás muffin, és New Yorknak is saját muffinja van, mily meglepő: az almás.

[caption id="" align="aligncenter" width="380"] Elronthatatlan, kiadós, egyszerű... a muffin
[/caption]

Az Amerikában cupcake néven futó, krémmel gazdagon megpakolt, díszes, egyszemélyes tortácskák számunkra, európaiak számára szintén a muffin fogalmi körébe tartoznak. A tésztájukat gyakorta készítik itthon is, igaz, felénk nem akkora divat a tészta méreteivel vetekedő krémes dísz ráapplikálása a süteményre. A cupcake-re még az is jellemző, hogy általában bögrés alapon kell kimérni a tészta hozzávalóit.

Mikor eszünk muffint?

Bármikor. Ha kelt tésztából készítjük, remek péksütemény a reggelihez, de szerintem sokan egy édes, piskótaszerű muffint is szívesen bekapnak reggelire, egy kávé vagy egy tea mellé.

A muffin - lévén, hogy jól porciózható, és általában a tésztában lévő kellő mennyiségű zsiradéknak köszönhetően napokig friss -, nagyon jó tízóraira vagy uzsonnára.

A vendégségekről meg ne is beszéljük. Gyerekzsúrokon, teadélutánokon érdemes a többi finomság mellett, 1-2 fajta muffinnal is készülni. Biztos sikere lesz. A gyerekek miatt nem árt valami igen színes, mintás papírkapszlit beszerezni, ami ugyan gyorsan a szemetesben végzi majd, de tálaláskor, kínáláskor szemet gyönyörködtető.

Mi kerülhet egy édes muffinba?

A muffint szinte bármivel ízesíthetjük. A sütőporos lisztből, zsiradékból, tojásból és folyadékból nyert tészta gazdagítható fűszerekkel (vaníliával, fahéjjal, szegfűszeggel), adhatunk hozzá szárított narancshéjat, kandírozott gyümölcsöket, durvára vágott csonthéjasokat, kakaóport, csokoládédarabokat, friss gyümölcsöt.
A tészta alapanyagait is variálhatjuk. Készíthetjük tönkölylisztből, kiválthatjuk a liszt egy részét zabpehellyel vagy korpával, cukor helyett barnacukorral vagy adott esetben mézzel, rizssziruppal vagy édesítőszerrel is dolgozhatunk, a tej helyett tehetünk bele írót, joghurtot, tejfölt vagy vizet, a zsiradéknál is rajtunk múlik, hogy vajjal vagy olajjal készítjük a süteményt.

Mire jó még a muffinforma?

A muffinforma általában fémből készül, bár manapság egyre többször találkozunk szilikonformákkal is. A fémformákat az ember vagy alaposan kivajazza, vagy a boltokban beszerezhető, nagyanyáink által még mignonpapír néven ismert papírkapszlikat vesz, és azokat teszi bele a forma mélyedéseibe. A papír szerepe - azon kívül, hogy esztétikus külsőt ad a süteménynek – az is, hogy megakadályozza a sütemény kiszáradását.

A formában az édes, desszerttípusú ételeken kívül húsokat is süthetünk. Például fasírtot. Az így készített példány sokkal egészségesebb lesz, hiszen sülés közben nem vesz fel extra adag zsiradékot, plusz a konyhában sem terjeng az olajszag.

A muffinformában készíthetünk még reggelit is. Egy-két baconnel megágyazunk a mélyedésben, ráhalmozunk egy kevés reszelt sajtot, metélőhagymát vagy pár karika pórét, esetleg egy-két fél koktélparadicsomot, fűszerezzük, végezetül ráütünk egy tojást. A szalonna széleit visszahajtjuk, és a megannyi mini ham-and-eggs-et rejtő muffintepsit becsúsztatjuk a 200 fok körül duruzsoló sütőbe.

A kalácstészta mellett remekül lehet buktát sütni a muffinformában, vagy esetleg a kenyértésztát is beleültethetjük a mélyedésekbe, és szép, formás cipócskákat kapunk végeredményként.

Sőt sós, szendvicsmuffinokat is lehet sütni. Ezek kiválóak kirándulásokra, vagy akár egy kiadós uzsonna gyanánt. Az alaptésztába cukor helyett egy kis só kerül. Ezután tehetünk bele túrót, felvágottat, sajtokat, fűszerezzük, és a szokott módon - a kapszlikat 3/4-ig töltve a tésztával – megsütjük. Az így kapott tészták remek partifalatok, vagy akár bármilyen más pékáru helyett kínálhatjuk a vendégeink számára.

Muffinok >>>

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kpi.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!
A KPI kiadója a Mediaworks Hungary Zrt. © Minden jog fenntartva
A KPI kiadója a Mediaworks Hungary Zrt. © Minden jog fenntartva