Gasztronómia

2011.01.11. 00:00

Jojózol?

Dietetikusok adatai szerint a jojó-effektus a fogyókúrázók 95%-át érinti. A jojó okaira a válasz az evolúció és a biológia alapvető folyamataiban rejlik.

Mindmegette.hu

Mi a jojó-effektus?

A jojó-effektus ciklikus folyamat, melynek során a kívánt fogyás után a kilók gyors visszaszedése, sőt további súlygyarapodás történik. A fogyási ciklusban az ember sikeresen leadja a kilókat, de a leadott súly igen gyorsan újra visszatér. A „jojó-effektus” kifejezés Kelly D. Brownellnek köszönhető, aki az elhízással foglalkozik a Yale Egyetemen, és akit egyébként 2006-ban a világ száz legbefolyásosabb embere közé választott a Time hetilap.

A jojó biológiája

Az emberi szervezet felkészült az éhezésre, a zsírsejtek segítségével vészeljük át a táplálékszegény időszakokat, itt rakódik le a szénhidrátfelesleg. A zsírsejtek egy hormont termelnek, ez a leptin hormon.

Amikor magas a leptinszintünk, nem érzünk éhséget. Ha koplalni kezdünk, csökken a zsírmennyiségünk, és ezzel együtt a leptinszint, ekkor a pajzsmirigy lassítani kezdi a szervezet anyagcseréjét, és először az izmokból vonja ki a fehérjét, majd a zsírtartalékok következnek. Ha eddig eljutunk, már komoly éhségérzettel figyelmeztet a szervezet: a tartalékokat fel kell tölteni.

Amikor újra enni kezdünk, a zsírsejteket töltjük először, sőt a szervezet a jövőre is igyekszik felkészülni, túltölti a készleteket, így kevesebb bevitt tápláléktól is növekedni kezd a testsúly.

Hogyan kerüljük el? Cikkünkből kiderül...

Diétás receptek jojózóknak >>>

Karfiol, brokkoli, kelbimbó (kenyér és tészta helyett) >>>

Krémlevesek (de a tejszínnel vigyázzunk) >>>

Tudnivalók, különlegességek zöldség gyümölcs témakörben >>>

További olvasnivaló diéta témában >>>

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kpi.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!
A KPI kiadója a Mediaworks Hungary Zrt. © Minden jog fenntartva
A KPI kiadója a Mediaworks Hungary Zrt. © Minden jog fenntartva