Hírek

2008.09.10. 13:50

Gyurcsány szerint a Fidesz hagyja abba a bújócskázást

Gyurcsány Ferenc szerint az MSZP rendkívüli kongresszusának azt kell mérlegelnie, hogy kiáll a Megegyezé" programja és a mostani kormány mellett, vagy elfogadja az SZDSZ által igényelt változásokat.

MTI

A miniszterelnök-pártelnök az MTI-nek szerdán adott interjújában leszögezte: ez elől a kérdés elől nem szabad elbújni. A kormányfő véleménye szerint az MSZP kedd esti, ötórás elnökségi ülése nem vita, hanem elemzés volt. Az elemzés abból indult ki, hogy Magyarországon kidolgozott, részletes programja egy pártnak van, amelynek viszont nincs biztos többsége a parlamentben. Akiknek ezen kívül többségük van, azoknak nem feltétlenül ismert a programjuk, és nem ugyanazt akarják
– idézte fel a miniszterelnök.

[caption id="" align="aligncenter" width="460"] A miniszterelnök-pártelnök az MTI-nek szerdán adott interjújában leszögezte: ez elől a kérdés elől nem szabad elbújni.
[/caption]

Gondos elemzést és mérlegelést igényel, hogy a kialakult helyzetben mi a legjobb Magyarországnak, ennek érdekében mit csináljon az MSZP, hogyan szerezzen többséget a programjának az országban és a parlamentben. Erről öt órát nyugodtan beszélgetni, ami nemcsak hogy nem sok, de nem is elég – hangoztatta a miniszterelnök.

„Az MSZP elnöksége nagyon részletekbe menően megvitatta a helyzetet és okosan, felelősségteljesen viselkedett, amikor a rendkívüli kongresszus összehívása mellett foglalt állást” – értékelte a történteket.
Emlékeztetett arra, az MSZP kongresszusa 2006-ban arra adott felhatalmazást, hogy az MSZP a vezetésével, a liberálisokkal együtt kormányozzon. Úgy látja, kötelessége, hogy felhívja a kongresszus figyelmét arra: a két éve adott mandátum végrehajtása nehézségekbe ütközik. „Gondolja meg a kongresszus, hogy ebben a helyzetben milyen magatartásra ad felhatalmazást. Ez elől a kérdés elől nem szabad elbújni” – jelentette ki.

A miniszterelnök hangsúlyozta ugyanakkor, hogy mielőtt a szocialisták erre a kérdésre válaszolnak, tudniuk kell, meddig lehet eljutni az SZDSZ-szel való tárgyalásokban. Ezért helyesnek nevezte az elnökségi döntést, amely szerint szeptember 27-től számítva akár két hétig is hajlandó tovább tárgyalni az MSZP. Ezzel csökkentettük a nyomást az SZDSZ-en
– fűzte hozzá.

Gyurcsány Ferenc felidézte, az SZDSZ és az MSZP között 14 éves stratégiai szövetség áll fent. „Ma is így tekintek a liberálisokra, a szocialistáknak pedig az a dolguk, hogy a liberális oldal egészéhez fűződő felelősségből induljanak ki. Ki mással kellene nekünk megállapodni, ha nem az SZDSZ-szel?” – tette fel a kérdést.

Arra a felvetésre, hogy mi történik akkor, ha már csütörtökön, az első egyeztetés után megszakadnak a tárgyalások az SZDSZ-szel, úgy válaszolt: akkor ezt a magatartást fogják megpróbálni megérteni és elemezni.

„Nem tudunk mást tenni, meg kell próbálnunk megérteni, az SZDSZ mit is akar igazából, mit akar az országgal, milyen javaslatai vannak. Azt már látjuk, hogy mit mondanak rólunk, azt szeretnénk jobban megtudni, hogy mit gondolnak az országról. Erre nekünk presztízs nélkül, érzékenység nélkül minden lehetőséget ki kell használnunk” – hangsúlyozta, hozzátéve: ebben az ügyben felelősen kell viselkedniük.

Arra a kérdésre, tudják-e, hogy a csütörtöki egyeztetésen a teljes SZDSZ támogatását bíró tárgyalási helyzet lesz-e, a kormányfő azt válaszolta: nem az MSZP dolga, hogy azon morfondírozzon, milyen mandátuma van az SZDSZ elnökének. Az MSZP-nek jóhiszeműen kell közelednie az SZDSZ felé, ha a párt elnökével tárgyal, akkor azt kell feltételezni, hogy a párt álláspontját képviseli – mondta.

Arra a kérdésre, hogy miután a frakció és az elnökség is kiállt a Megegyezés program és a kormány mellett, mennyi esélye van annak, hogy a kongresszus máshogy döntsön, a pártelnök úgy reagált: kötelességük feltenni a kérdést.

„Azzal a mandátummal, amivel a kongresszustól rendelkezünk, a mai állapotok szerint nem feltétlenül biztosítható az intézményes többség a parlamentben. Mivel ennek ma még nem látjuk a garanciáit, vissza kell mennünk a kongresszushoz. Ez a testület viseli annak a felelősségét, hogy ilyen helyzetben – amelyben bármelyik irány mellett döntünk, mindegyiknek van valamilyen kockázata – merre megy tovább” – közölte.

A miniszterelnök a személyéről szóló bizalmi szavazás lehetőségéről úgy nyilatkozott: a rendkívüli kongresszus összehívása nem személyekről, hanem stratégiai irányok meghatározásáról szól. Merre menjünk tovább akkor, amikor mindegyik lehetséges választásnak van valamilyen kockázata – fogalmazott.
A parlament feloszlatását az MSZP nem támogatja – hangsúlyozta. A többi párt majd eldönti, mit tesz – fűzte hozzá.

Gyurcsány Ferenc felhívta a figyelmet arra: egy fontos feltétel hiányzik az előrehozott választáshoz, nem lehet tudni, mit akar Orbán Viktor. Megjegyezte, eddig annyit lehet tudni: azon túl, hogy hatalmat szeretne –egy nyilvánosan elmondani nem mert beszédéből –, hogy megváltoztatná a nyugdíjszámítási rendszert és felfüggesztené a nagyberuházásokat, a szakértőitől pedig azt, hogy felemelnék az áfát.

„Szerintem, ha csak nem királyságot szeretnénk, ahol királyt választunk, és ahol a személy a fontos és a program nem, akkor még egy feltételt teljesíteni kellene: abba kellene hagynia a Fidesznek a bújócskát. A párt népszerűsége eddig abból származott, hogy mindennel szembe ment, ami változás. Ebből népszerűséget lehet építeni, országot nem” – vélekedett.

Az ellenzéki pártok, pártvezetők tárgyalásairól Gyurcsány Ferenc úgy vélte: ha van javaslatuk adórendszerre vagy szociális rendszerre, akkor azt megfontolja. „Ha hatalmi ügyekben meg tudnak egymással állapodni, az pedig az ő dolguk” – mondta a miniszterelnök az MTI-nek.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kpi.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!
A KPI kiadója a Mediaworks Hungary Zrt. © Minden jog fenntartva
A KPI kiadója a Mediaworks Hungary Zrt. © Minden jog fenntartva