Hírek

2010.11.13. 10:39

Uniós segítséget kér Dublin

Az ír kormány tárgyalásokat folytat az európai pénzügyi stabilitási keret (EFSF) igénybevételéről, és valószínűleg meg is kapja a segítséget a támogatási alapból - jelentette pénteken a Reuters.

MTI Eco

A hírügynökség forrásai szerint a dublini kormány az Európai Unióval (EU) tárgyal arról, hogy miként juthatna hitelhez az EU és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) 750 milliárd eurós segélyalapjából.

A súlyos adósságválsággal küzdő euróövezeti tagország egyelőre nem konkrét összegről tárgyal. Valószínűleg olyan programot dolgoznak ki számára, amely nem tesz szükségessé adósság-átütemezést, és így hozzásegíthet a piacok megnyugtatásához - írta a Reuters.

A dublini pénzügyminisztérium a jelentésre reagálva közölte, hogy nem fordult hivatalos segélykérelemmel az EU-hoz. Írország lehet az első uniós tagállam, amely támogatást kap a tavaszi görög adósságválság hatására létrehozott vészhelyzeti alapból, amelyben az EU 500 milliárd eurót, az IMF 250 milliárd eurót helyezett el.

Pénteken, a Reuters beszámolójának megjelenése előtt Brian Lenihan ír pénzügyminiszter egy interjúban hangsúlyozta, hogy az állami működés finanszírozása egészen 2011 júniusáig biztosított, és Írország jelentős készpénztartalékkal rendelkezik. "Ilyen körülmények között szerintem nem volna értelme segítséget kérni. Ezzel csak azt jeleznénk a piacoknak, hogy nem tudjuk menedzselni a saját ügyeinket" - mondta a miniszter az RTE televízióban sugárzott interjúban.

Az ír államkötvény-hozamok már a hét közepén minden korábbinál magasabbra emelkedtek, ami azt jelzi, hogy a a kötvénypiacon már nem látnak esélyt arra, hogy belátható időn belül sikerül rendezni az ír államháztartás helyzetét és mérsékelni az államadósságot.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kpi.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!
A KPI kiadója a Mediaworks Hungary Zrt. © Minden jog fenntartva
A KPI kiadója a Mediaworks Hungary Zrt. © Minden jog fenntartva