Hírek

2016.06.11. 10:09

Foci Eb - Újdonságok a játékvezetésben

Az Európa-bajnokság kapcsán több szabály is módosult, új értelmezést kapott, így a játékvezetőknek a korábbinál eltérő szempontokat kell figyelembe venniük bizonyos esetekben. Például ugyanaz a szabálytalanság a tizenhatoson kívül kiállítással jár, a vonalon belül már nem.

Somogyi Zsolt

Azt mondják, a futball sikerének titka, hogy a szabályai egyszerűek és immár évszázadok óta változatlanok. Azt is hallani, hogy a labdarúgás szabályváltozásaiért felelős testület híresen konzervatív, a legkisebb módosításra is éveket kell várni. Nos, igazság mindegyikben van, ettől még tény, hogy az Eb kapcsán több szabály is módosult, új értelmezést kapott, így a játékvezetőknek a korábbinál eltérő szempontokat kell figyelembe venni bizonyos esetekben.

A tripla büntetés elkerülése

Talán ez az egyik legfontosabb változás. Eddig ha egyértelmű gólhelyzetben szabálytalankodott a védő, piros lapot kapott, függetlenül attól, hol és hogyan történt a szabálytalanság. Most azonban az említett két kritérium döntő fontosságú lett.

„A törekvés arra irányul, hogy ha egy védő gólhelyzetben szabálytalankodik, akkor ne minden esetben legyen büntetőrúgás, piros lap és eltiltás a büntetése – mondta lapunknak Fábián Mihály korábbi FIFA-játékvezető. – Ha a szabálytalanság a büntetőterületen kívül történik egyértelmű gólhelyzetben, akkor, ahogy eddig is, piros lapot kell felmutatni, de a szabály legnagyobb jelentőségű változása, hogy ha a büntetőterületen belül szabálytalankodik a védő, akkor egyes esetekben elegendő a sárga lapos figyelmeztetés. Nem mindig! Ha a védő szerelési kísérlete a labdára irányul, de vigyázatlanságból, rossz ütemű becsúszás miatt mégis a csatárt találja el, akkor elég a sárga lap” – hangsúlyozta a volt FIFA-kerettag Fábián, aki 155 NB I-es mérkőzés levezetése után tavaly sérülés miatt befejezte a játékvezetői pályafutását.

Tehát, ha a védő az egyedül a kapu felé tartó csatárt visszahúzza, a labda megjátszásának esélye nélkül buktatja vagy szándékos kezezést követ el, akkor kiállítják. Viszont ha becsúszva próbál szerelni, de felrúgja ellenfelét, elkerülheti a kiállítást, ha a játékvezető úgy ítéli meg, hogy a labdát akarta megszerezni.

Játéktéren kívüli szabálytalanság

Tegyük fel: a csatár megkerülné a védőt, a mozdulat közben mindketten a játéktéren kívülre kerülnek, és ott történik szabálytalanság, akkor eddig labdaejtéssel folytatódott a játék – most közvetlen szabadrúgással, vagy akár büntetőrúgással, ha a játéktér szabálytalansághoz legközelebbi pontja a büntetőterületen belül van.

A büntetőrúgás elvégzése Gyakori, hogy a rúgó játékos lefékez, megtorpan, kivár, próbálja becsapni a kapust. A szabály szerint nekifutás közben lehet cselezni, lassítani, de ha a nekifutás véget ér, és a lövő mozdulat megkezdődött, akkor már nem.

„A legfontosabb változás, hogy eddig a szabálytalanul elvégzett büntető miatt csak akkor kellett ismételtetni a tizenegyest, ha a lövésből gól született – mondta Fábián Mihály. – Mostantól ha a rúgó játékos sportszerűtlenül cselez, akkor minden esetben közvetett szabadrúgás jár kifelé és sárga lap a sportszerűtlen játékosnak. Akkor is közvetett szabadrúgás az ítélet a védekező csapat javára, ha a labdát hátrafelé rúgják el, de ekkor nem jár sárga lap. Ha nem a kijelölt játékos, hanem egy társa végzi el a büntetőt, akkor a rúgás eredményétől függetlenül szintén közvetett szabadrúgást kell ítélni kifelé és sárga lappal figyelmeztetni a labdát elrúgó játékost.”

Ha büntetőrúgásnál a kapus a rúgás előtt előrefelé elmozdul és a labda nem jut a kapuba, akkor a rúgást az eddigieknek megfelelően meg kell ismételni, de már sárga lapot is kell adni a sportszerűtlen kapusnak.

Sérült játékos ápolása

Korábban, ha ápolásra szorult egy játékos, minden esetben el kellett hagynia a pályát. Így ha rövid ideig is, de a vétlen csapat kénytelen létszámhátrányban játszani. „A módosítás lényege: ha az elkövetett szabálytalanság olyan súlyos, hogy azért a játékvezető sárga vagy piros lapot mutatott fel a vétkesnek, akkor a sérülést szenvedő játékosnak egy rövid ápolás után nem kell elhagyni a játékteret, és a játék újraindításakor folytathatja a játékot” – magyarázta Fábián Mihály.

Középkezdés: most már hátrafelé is lehet

A játékosok és a szurkolók számára talán lényegtelen változás, szinte minden mérkőzésen problémát jelentett azonban a kezdőrúgás szabályos elvégzése. Eddig csak előrefelé lehetett elvégezni a kezdőrúgást, ezért szinte minden alkalommal szabályellenesen az ellenfél térfelén állt a kezdőrúgás lepasszolására váró játékos. Ez is módosult június 1-től: akár hátrafelé is elvégezhető a kezdés, így most már akár egy játékos is elegendő a játék indításához.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kpi.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!
A KPI kiadója a Mediaworks Hungary Zrt. © Minden jog fenntartva
A KPI kiadója a Mediaworks Hungary Zrt. © Minden jog fenntartva